Vēsturiska atkāpe par latviešu viesmīlības tradīcijām

Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tūrismu no valstiskās veicināšanas viedokļa uztvēra kā patriotiskās audzināšanas instrumentu. Īpaši tas sāka izpausties Kārļa Ulmaņa prezidentūras laikā (Vanags, 1934-1937 u.c.). Naktsmītņu saimniekiem bija precīzi jāpilda minimālās prasības, taču komunikāciju ar klientiem un viesmīlību īpaši necentās reglamentēt – nebija arī niansēs aprakstītu prasību. Prasības lauku māju – tūristu mītņu saimniekiem labi raksturo šis citāts (sk. pirmo attēlu): “Savās attiecībās pret tūristiem būšu korekts un viesmīlīgs …”

1.attēls. Viesmīlības nosacījumi saimniecībai – topošai lauku tūrisma mītnei 1934.gadā (Vanags, 1934). Salīdzināšanai vērts pievērst uzmanību nakšņošanas cenai, kas tajā laikā bija dažas reizes dārgāka par piena glāzi, taču noteikti lētāka par kārtīgām pusdienām.

Ceļotāji tika audzināti labas uzvedības paradumiem (sk. otro attēlu), īpaši jau vietējie tūristi, kuriem bija pat īpašs ētikas kodekss.

2.attēls. Klientu audzināšana labiem ēšanas paradumiem. Attīstoties ceļošanai, tika veicināta arī labā prakse ceļošanas kultūrai. (Krolla, 1928:35).

Vietējais tūrisms tika veicināts ar dažādu saukļu palīdzību. Piemēram, naktsmītņu katalogā (1934), ievietotaiss aicinājums ir pat samērā kategorisks:

Līdzīgi, aicinot uz izpratni par trūkstošo kvalitāti, tika ievietoti aicinājumi tūristiem būt pieticīgiem un neizvirzīt naktsmītnei vai ēdināšanas vietai pārāk augstas prasības.

Tas kopumā tikai tāds neliels ieskicējums. Žēl tikai, ka daudzos gadījumos pazudusi pēctecība un labās prakses pārmantojamība. Vēsture ir lielisks iedvesmu avots, īpaši tūrisma zīmolvedības nolūkos.

Atsauces:

Krolla, O. (1928). Ceļot, ak ceļot! Rīga: Latvijas Kultūras veicināšanas biedrība.

Rudzītis, A. & Vanags, K. (1934). Tūristu apmešanās vietas. Iekšlietu Ministrijas Tūrisma birojs. Rīga: Ernst Plates.

Vanags, K. (1934). Vadonis ceļojumiem pa Latviju: kā, kad un kur ceļot, ko ceļojot redzēt. Rīga: Latvijas ekskursiju biedrība.

Vanags, K. (1937). Vasaras ceļojumi: Latvijas darba kameras rokas grāmata strādnieku arodbiedrību tūrisma kopu darbībai. Rīga: Latvijas darba kamera.

 

Advertisements

About tirgvediba

Lecturer, PhD candidate
Šis ieraksts tika publicēts Tūrisma vēsture, Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Vēsturiska atkāpe par latviešu viesmīlības tradīcijām

  1. Atpakaļ ziņojums: Tweets that mention Vēsturiska atkāpe par latviešu viesmīlības tradīcijām | Tirgvediba's Blog -- Topsy.com

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s